Ian Fleming - tvůrce Jamese Bonda

 

* 28. 5. 1908     -     † 12. 8. 1964   

 

Na začátku 2. světové války se stal Fleming špionem u britského námořnictva. Během války byl důležitým členem týmu britské námořní tajné služby. Fleming sestavil 450 tajných oddílů, které byly trénovány v získávání německých tajných kódů a výzbroje z nepřátelského území. Muži z těchto oddílů byli vysíláni z ponorek a někdy i z vyloďovacích člunů. Jejich úkolem bylo setrvat na místě, posílat zprávy do Británie a informovat tak o místním dění. Dále měli za úkol rozkládat nepřítele různými sabotážemi. Tento plán Fleming nazval „Zlaté oko“ a jeho tvůrčí schopnosti mu vysloužili obdiv nadřízených. Ian Fleming dokonce pomáhal zakládat Američanům jejich vlastní tajnou službu. Před 2. světovou válkou a po ní zavedla práce pro tajné služby Fleminga do mnoha zemí světa. Jen jedna však na Fleminga zapůsobila víc než všechny ostatní. Jamajka. Fleming si řekl, že až bude po válce, nestráví jedinou zimu v Anglii. Dokonce si sám navrhl dům, který si na Jamajce chtěl postavit a to na pozemku „Rockege“, který si tam vyhlédl. Jakmile se přiblížila zima, utekl Fleming na Jamajku do svého domku. Dostavěl ho v roce 1946 a nazval ho „Zlaté oko“. Dům ho stál pouhých 2000 liber.

V roce 1952 začal Fleming se psaním románů. Fleming byl součástí špionážního světa a měl spoustu osobních zkušeností, na kterých mohl stavět. Podobně jako Bond byl špion, sukničkář a vysoce kultivovaný člověk, který pil Martini protřepané, nemíchané. Inspiraci hledal Fleming ve svých válečných zkušenostech, fantaziích o ženách, a když mu začala docházet i jeho vlastní inspirace tak i ve své knihovně.

Na jméno James Bond přišel Fleming, když hledal nějaké nenápadné jméno pro agenta 007. Narazil na knihu s názvem Antilští ptáci od Jamese Bonda. Řekl si, že je to celkem nenápadné jméno a tak ho prostě použil. Jako první Fleming napsal román Casino Royale a pojednával o hrdinovi, který byl vším, čím byl i Fleming a tím čím toužil být.

Kniha byla přijata se smíšenými pocity, ale navzdory kritice se dobře prodávala a tak Fleming dostal zakázku na další román. V roce 1954 byla vydána další kniha o Bondovi - Žít a nechat zemřít - a byla přijata lépe než Flemingova první kniha. V roce 1955 napsal Moonraker a hned potom v roce 1956 Diamanty jsou věčné. V následujícím roce vyšel jeho přelomový román Srdečné pozdravy z Ruska. Tato kniha se stala obrovským trhákem jak ve Velké Británii, tak ve Spojených státech a chválil ji i J. F. Kennedy, který prohlásil, že patří mezi jeho 10 nejoblíbenějších knih. Po úspěchu Srdečných pozdravů z Ruska byl Fleming překvapen, když kritici rozcupovali jeho další knihu s názvem Dr. NO. Fleming svou knihu bránil, i když kritici tvrdili, že je v ní spousta sprostého sadismu, nechutného sexu a podřadného snobismu. Fleming i nadále vydával jednu knihu ročně a do roku 1964 jich napsal 13. Snaha o zfilmování Flemingových románů začala v roce 1955, kdy byla koupena práva ke Casinu Royale za 6.000 dolarů. Nakonec z toho ale nic nebylo a film upadl do temných finančních bažin. Přesto, že bylo Flemingovi sotva přes 50 let, začalo ho zrazovat zdraví. V roce 1961 ho postihl infarkt a jedním z hlavních důvodů bylo to, že kouřil 60 cigaret denně.

Pak se na scéně objevil opět Hollywood a tentokrát se šťastnějším koncem. Producenti Albert R. Broccoli a Harry Saltzman nabyli předkupního práva na romány o Bondovi za 100.000 dolarů za jeden film. Jako první se rozhodli zfilmovat Dr. NO. Ian Fleming navštívil místo, kde se film natáčel, které bylo nedaleko jeho domu na Jamajce. Film se stal téměř okamžitě hitem a zajistil Bondovi více fanoušků, než s to kdy povedlo Flemingovým knihám. Producenti se tohoto úspěchu nehodlali vzdát a tak v roce 1963 uvedli do kin Srdečné pozdravy z Ruska a na rok 1964 připravovali Goldfingera. Fleming se stal díky procentům ze zisku multimilionářem.

V roce 1964 v 56 letech se Fleming nachladil a nemohl se nemoci zbavit. 11. srpna 1964 začal Ian Fleming vnitřně krvácet. Když ho odvážela záchranka do nemocnice, omlouval se Fleming řidičům, že jim přidělává starosti. Příštího dne Fleming zemřel. O pouhých pár týdnů později se diváci dočkali premiéry Goldfingera, který lámal kasovní rekordy, a díky němuž se Flemingova vdova stala nesmírně zámožnou dámou. Za pouhé čtyři roky se Flemingův příjem zvýšil desetkrát. Jen samotná práva na budoucí filmy vydělala přes čtvrt milionu liber čistého zisku. Fleming se nedožil fantastického úspěchu, jaký si vydobyly filmy natočené podle jeho románů. Filmové Bondovky mají styl a zvuk, který je už po desetiletí nezaměnitelný a ať už se tyto filmy budou vyvíjet kamkoliv, v Bondovi bude už navždy kus Iana Fleminga...

                                

  Ian Fleming a Sean Connery při natáčení bondovky Dr. NO.              

Ian Fleming a Sean Connery při natáčení bondovky Srdečné pozdravy z Ruska.                                                                                                   

                                                                                                     

Ian Fleming, Sean Connery a Shirley Eaton při natáčení bondovky Goldfinger.